Vodotěsnost hodinek

Vodotěsnost vypovídá o vlastnosti hodinek nepropouštět vlhkost a vodu. Hodinky jsou rozděleny do jednotlivých skupin dle stupně vodotěsnosti. 

 

Stupeň vodotěsnosti Označení Stříkající voda, déšť Sprchování, mytí rukou Plavání, potápění bez dých. přístrojů Hlubinné potápění
Water resistant bez Ne Ne Ne Ne
30M 3 ATM/3 BAR Ano Ne Ne Ne
50M 5 ATM/5 BAR Ano Ano Ne Ne
100M 10 ATM/10 BAR Ano Ano Ano Ne
200M 20 ATM/20 BAR Ano Ano Ano Ano
1000M 100 ATM/100 BAR Ano Ano Ano Ano
 

 

Označení "water resistant" se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do kontaktu s vodou. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Nejdůležitější pro vodotěsnost hodinek je nemanipulovat s korunkou a tlačítky ve vodě. Pohybem korunky či zmáčknutím tlačítka se promačkává těsnění a hodinek se může dostat vlhkost. Korunka musí být při styku s vodou vždy v základní - nulté poloze, která je u pouzdra zamáčknuta nebo zašroubována.   Vodotěsnost hodinek se totiž testuje uměle v nádržích - tudíž za klidných podmínek. Ve vodě však každý, kdo hodinky má na ruce, pouze neleží, nýbrž plave, potápí se, pod vodou vyvíjí různé pohybové aktivity - a tento pohyb mění tlak vody v okolí hodinek, který na hodinky působí.